Stor romansekunst

Njål Sparbo presenterer et utvalg romanser av Greig og Schubert. Ved flygelet sitter Einar Steen-Nøkleberg. Her møter vi stor romansekunst både i repertoar og fremførelse.

For det først er utvalget av Grieg-romanser meget kresent. I melodiene til H.C. Andersens "Hjertets Melodier", "Seks Digte af Henrik Ibsen" og "Digte af Vinje" har Grieg prestert sine beste ting. Og det er noe av det store ved Sparbos tolkninger, at tekstene blir akkurat så vesentlige som de bør være. Her forsvinner ikke ordene i vokal bravour, Sparbos velutviklede bass-baryton bærer først og fremst diktene frem. Samtidig har han funnet frem til den enkelte romanses grunntone. Klangbildet blir ikke bare vakkert, men oppleves som så sinderlig relevant.

"Jeg elsker dig" blir en intim kjærlighetsbetroelse, i stedet for den ekstatiske erklæring vi ofte hører. "Ved Rondane" får en ro og tankefullhet som gir oss Vinjes budskap klart og rent. Steen-Nøkleberg fremhever detaljer i klavérsatsen som viser Griegs - og Schuberts - mesterskap også i det henseende.

Blant Schubertsangene fins den berømte "An die Musik". Den får stå som eksempel på Sparbos fremragende tolkningskunst også overfor denne komponisten.

Fædrelandsvennen, 4. november 1993